Rok 2017 przyniósł zdecydowany odwrót od inwestycji oświetlenia drogowego opartych na tradycyjnych lampach wyładowczych na korzyść tych opartych na oświetlenia LED.
Wcześniejsze zmiany, związane z wymianą starych instalacji z lampami rtęciowymi na oprawy wyposażone w lampy sodowe z pewnością ograniczyły gminne wydatki na oświetlanie ulic, ale nadal były one na tyle duże, by nie wdrażać innych pomysłów na ich redukcję.
Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej w 2017 r. nastąpiły kolejne dotyczące wymagań co do oświetlenia ulicznego.
W 2018 roku władze samorządowe stoją w obliczu poważnego problemu, ponieważ wiele zainstalowanych na ich terenie opraw oświetlenia ulicznego powinno być już w 2017 r. wycofane z użytku. Zmiany te związane są z ochroną środowiska naturalnego przez zmniejszenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń atmosfery powstających podczas spalania paliw stałych w procesie produkcji energii elektrycznej w elektrowniach konwencjonalnych.
W 2012 r. zakończył się etap zmian polegający na zakazie wprowadzania na rynek europejski świetlówek typu T10 i T12 oraz wysokoprężnych lamp sodowych o najniższej skuteczności typu standardowego, wtykowych i przystosowanych do pracy ze statecznikami lamp rtęciowych.
Z końcem 2015 r. wyeliminowano z rynku europejskiego wszystkie wysokoprężne lampy rtęciowe oraz wysokoprężne lampy metalohalogenkowe nie spełniające kryteriów funkcjonalnych określonych rozporządzeniem. Dodatkowo zalecono, by przy konserwacji wymieniać wycofane w 2012 lampy sodowe o niższej wydajności tymi o wysokiej skuteczności świetlnej. Z kolei całkowite wycofanie z rynku lamp rtęciowych w2015 r., wymusiło przeprowadzanie modernizacji oświetlenia wyłącznie użyciu opraw do wydajnych lamp sodowych lub opraw LED.
13 kwietnia 2017 r. zakończył się 3 etap określony w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 245/2009, zmienionym przez rozporządzenie nr 347/2010, które ustala wymogi dotyczące ekoprojektu dla produktów oświetleniowych przeznaczonych dla sektora instytucjonalnego, w tym do oświetlenia ulicznego. Powoduje to m.in.:
- dopuszczenie do wprowadzania na rynek UE wysokoprężnych lamp metalohalogenkowych jedynie o ściśle określonych, wysokich wartościach skuteczności świetlnej, współczynnika zachowania strumienia świetlnego i współczynnika trwałości,
- znaczne podwyższenie wymogów sprawności energetycznej dla stateczników elektromagnetycznych do wysokoprężnych lamp wyładowczych wysokiej intensywności,
- wymóg konstrukcyjny dla opraw z wysokoprężnymi lampami wyładowczymi dotyczący wyposażenia ich w takie właśnie stateczniki.
Zmiany dyktowane przez Unię Europejską sprawiały, że wiele polskich gmin rozpoczęło już inwestowanie w nowoczesne i efektywne energetycznie oświetlenie wykorzystujące technikę LED, a proces ten w najbliższym czasie będzie musiał być jeszcze bardziej zintensyfikowany.
Na świecie rynek inteligentnego oświetlenia ulicznego rozwija się dynamicznie. Obecnie w wielu krajach tradycyjne oświetlenie uliczne jest wymieniane na inteligentne oświetlenie LED. Na całym świecie zainstalowane jest obecnie około 281,4 mln opraw oświetlenia ulicznego i przewiduje się, że liczba ta wzrośnie do 338,9 mln w 2025 r. Tradycyjne wysokoprężne lampy wyładowcze zużywają jednak dużo energii elektrycznej i wytwarzają dużo ciepła. Zatem, wraz ze wzrostem świadomości i globalną potrzebą zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, państwa rozpoczęły modernizacje oświetlenia ulicznego wykorzystując inteligentne oprawy oświetleniowe LED. Technika ta pozwala na załączanie i wyłączanie punktów oświetlenie ulicznego za pośrednictwem inteligentnych układów.
Z pewnością posiadają Państwo wiedzę na temat przedstawionych powyższych zmian. Jeśli jednak nie podjęli Państwo do tej pory działań w tym zakresie służmy doradztwem i realizacją wszelkich prac związanych z opracowaniem ilościowym i jakościowych oświetlenia w gminie, budową, modernizacją i konserwacją oświetlenia.
Wyłącznie dla Gmin zainteresowanych współpracą z nami przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę na PASZPORTYZACJĘ OŚWIETLENIA , w celu ustalenia ilości i jakości punktów świetlnych.
W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt z Państwa opiekunem .
Agnieszka Śliwka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., kom: 570 004 660