light road bridge night morning highway 123191 pxhere.com1080Rok 2017 przyniósł zdecydowany odwrót od inwestycji oświetlenia drogowego opartych na tradycyjnych lampach wyładowczych na korzyść tych opartych na oświetlenia LED.

Wcześniejsze zmiany, związane z wymianą starych instalacji z lampami rtęciowymi na oprawy wyposażone w lampy sodowe z pewnością ograniczyły gminne wydatki na oświetlanie ulic, ale nadal były one na tyle duże, by nie wdrażać innych pomysłów na ich redukcję.

Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej w 2017 r. nastąpiły kolejne dotyczące wymagań co do oświetlenia ulicznego.

W 2018 roku władze samorządowe stoją w obliczu poważnego problemu, ponieważ wiele zainstalowanych na ich terenie opraw oświetlenia ulicznego powinno być już w 2017 r. wycofane z użytku. Zmiany te związane są z ochroną środowiska naturalnego przez zmniejszenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń atmosfery powstających podczas spalania paliw stałych w procesie produkcji energii elektrycznej w elektrowniach konwencjonalnych.

W 2012 r. zakończył się etap zmian polegający na zakazie wprowadzania na rynek europejski świetlówek typu T10 i T12 oraz wysokoprężnych lamp sodowych o najniższej skuteczności typu standardowego, wtykowych i przystosowanych do pracy ze statecznikami lamp rtęciowych.

Z końcem 2015 r. wyeliminowano z rynku europejskiego wszystkie wysokoprężne lampy rtęciowe oraz wysokoprężne lampy metalohalogenkowe nie spełniające kryteriów funkcjonalnych określonych rozporządzeniem. Dodatkowo zalecono, by przy konserwacji wymieniać wycofane w 2012 lampy sodowe o niższej wydajności tymi o wysokiej skuteczności świetlnej. Z kolei całkowite wycofanie z rynku lamp rtęciowych w2015 r., wymusiło przeprowadzanie modernizacji oświetlenia wyłącznie użyciu opraw do wydajnych lamp sodowych lub opraw LED.

13 kwietnia 2017 r. zakończył się 3 etap określony w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 245/2009, zmienionym przez rozporządzenie nr 347/2010, które ustala wymogi dotyczące ekoprojektu dla produktów oświetleniowych przeznaczonych dla sektora instytucjonalnego, w tym do oświetlenia ulicznego. Powoduje to m.in.:

  1. dopuszczenie do wprowadzania na rynek UE wysokoprężnych lamp metalohalogenkowych jedynie o ściśle określonych, wysokich wartościach skuteczności świetlnej, współczynnika zachowania strumienia świetlnego i współczynnika trwałości,
  2. znaczne podwyższenie wymogów sprawności energetycznej dla stateczników elektromagnetycznych do wysokoprężnych lamp wyładowczych wysokiej intensywności,
  3. wymóg konstrukcyjny dla opraw z wysokoprężnymi lampami wyładowczymi dotyczący wyposażenia ich w takie właśnie stateczniki.

Zmiany dyktowane przez Unię Europejską sprawiały, że wiele polskich gmin rozpoczęło już inwestowanie w nowoczesne i efektywne energetycznie oświetlenie wykorzystujące technikę LED, a proces ten w najbliższym czasie będzie musiał być jeszcze bardziej zintensyfikowany.

Na świecie rynek inteligentnego oświetlenia ulicznego rozwija się dynamicznie. Obecnie w wielu krajach tradycyjne oświetlenie uliczne jest wymieniane na inteligentne oświetlenie LED. Na całym świecie zainstalowane jest obecnie około 281,4 mln opraw oświetlenia ulicznego i przewiduje się, że liczba ta wzrośnie do 338,9 mln w 2025 r. Tradycyjne wysokoprężne lampy wyładowcze zużywają jednak dużo energii elektrycznej i wytwarzają dużo ciepła. Zatem, wraz ze wzrostem świadomości i globalną potrzebą zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, państwa rozpoczęły modernizacje oświetlenia ulicznego wykorzystując inteligentne oprawy oświetleniowe LED. Technika ta pozwala na załączanie i wyłączanie punktów oświetlenie ulicznego za pośrednictwem inteligentnych układów.

Z pewnością posiadają Państwo wiedzę na temat przedstawionych powyższych zmian. Jeśli jednak nie podjęli Państwo do tej pory działań w tym zakresie służmy doradztwem i realizacją wszelkich prac związanych z opracowaniem ilościowym i jakościowych oświetlenia w gminie, budową, modernizacją i konserwacją oświetlenia.

Wyłącznie dla Gmin zainteresowanych współpracą z nami przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę na PASZPORTYZACJĘ OŚWIETLENIA , w celu ustalenia ilości i jakości punktów świetlnych.

W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt z Państwa opiekunem .

Agnieszka Śliwka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., kom: 570 004 660